Kategoria

Rady nie od parady


JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO SYSTEMATYCZNEGO...
23 marca 2020, 12:23

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ W DOMU

Aby stworzyć warunki sprzyjające samodzielnej nauce w domu, trzeba niewątpliwie uzbroić się w cierpliwość i dać sobie oraz dziecku czas. Jest to proces, który musi potrwać, by stał się rutyną, czymś naturalnym dla ucznia.

Oto kilka niezbędnych wskazówek, które ułatwią dziecku systematyczną i samodzielną (na miarę możliwości dziecka) naukę:

1. Ustalcie rozkład dnia- wyznaczenie czasu na poszczególne czynności tj. sen, jedzenie, odpoczynek, nauka, czas na zabawę, itp. , jest bardzo ważne dla systematyczności procesu uczenia się. Stosujcie ten schemat każdego dnia, by stał się nawykiem.

2. Wybierzcie te pory dnia, w których dziecko ma najwięcej energii i łatwo się koncentruje, najlepiej przedpołudniem 8-12.

3. Nie wstajemy późno, np. o10:00- to nie czas wakacji.

4. Pomińcie weekendy- niech to będzie czas odpoczynku, czas dla Was.

5. Ustalcie miejsce nauki, które jest pozbawione niepotrzebnych i rozpraszających bodźców, dobrze oświetlone i przewietrzone. Niech dziecko skupi się na zadaniu, a nie na włączonym telewizorze czy gotującym obiad rodzicom.  

6. Dzielimy materiał na części, nie wszystko na raz. Róbcie przerwy 5, 10-minutowe. W tym czasie dziecko niech zje coś lekkiego, napije się lub zrobi kilka ćwiczeń fizycznych. Nie ma to być czas na grę na telefonie, czy oglądanie youtuberów.

7. Nauce sprzyja życzliwa atmosfera - nie denerwuj się, gdy dziecko czegoś nie rozumie i prosi o pomoc. Dziecko musi wiedzieć, że może Cię o nią poprosić bez wstydu czy strachu. Pamiętaj także, Ty również nie musisz wiedzieć wszystkiego. Wskazuj źródła wiedzy tj. encyklopedia, Internet.

Gdy pracujesz w domu, a dziecko potrzebuje Twojej pomoc, daj mu jasny komunikat np. „Teraz pracuję, za pół godziny zrobię przerwę i Tobie pomogę, w tym czasie zrób to co jest łatwiejsze/rozumiesz.”. Dotrzymaj słowa- to wzmaga poczucie bezpieczeństwa dziecka w procesie nauki.

8. Bardzo ważna jest pochwała- chwal konkretne czynności/ zadania, których wykonanie jest adekwatne do możliwość dziecka. Jeśli nie wychodzi, dopinguj „Cieszę się, że próbujesz”, „Dobrze myślisz, wierzę, że sam rozwiążesz to zadania”, „Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu, ważne, że próbujesz i chcesz. Doceniam to.” itp.

9. Dążcie do coraz bardziej samodzielnej nauki- dziecko potrzebuje czasu, nie wyręczaj go w zadaniach z którymi sobie radzi, przy trudniejszych podawaj wskazówki, nie dawaj dziecku gotowych rozwiązań, stopniowo wycofuj bezpośrednią pomoc.

10. Dbaj o dietę dziecka bogatą w takie produkty jak: warzywa, owoce, orzechy, wodę. Ogranicz ilość spożywania słodyczy i słodkich napojów. Zdrowe odżywianie pozytywnie wpływa na rozwój organizmu, na gromadzenie energii niezbędnej w procesie nauki.

Pamiętajcie drodzy Rodzice, to mały krok dla Was, wielki dla Waszego dziecka!

Powodzenia!